Projekt a wizualizacja?

Dzień dobry, chciałabym zamówić wizualizacje łazienki. Projekt nie jest potrzebny, wystarczy tylko wizualizacja.

Takie słowa bardzo często padają z ust inwestorów. Nie wiedzieć dlaczego bardzo boją się słowa projekt 🙂
Projekt kojarzy się tak poważnie, z dużym przedsięwzięciem i zapewne dużymi kosztami, których przecież nie chcemy.

A więc czym różni się „tylko wizualizacja” od „projektu”?
Jak dogadać się z projektantem, aby zamówienie było zgodne z naszymi oczekiwaniami i założonym budżetem?

PROJEKT KONCEPCYJNY
Tak w rzeczywistości, to co inwestorzy nazywają wizualizacją, jest projektem koncepcyjnym, a sama wizualizacja jest jego końcowym efektem.

Projekt koncepcyjny skupia się na pomyśle na formę projektowanego obiektu/wnętrza w taki sposób by było ono estetyczne i spełniało swoje funkcje. Projektant musi tutaj połączyć w całość oczekiwania inwestorów nie tylko pod względem gustu, ale i ich potrzeb. Dla przykładu zupełnie inne wymagania dla domu może mieć pięcioosobowa rodzina niż ta trzyosobowa i to nie tylko pod względem metrażu. Dodatkowo w przypadku projektu koncepcyjnego budynku, konieczne jest uwzględnienie wymagań
związanych z lokalizacją np. takich jak ukształtowanie terenu, MPZP (Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego) lub WZ (warunków zabudowy). Sytuacja wygląda dość podobnie w przypadku projektu wnętrza, tutaj funkcja i ergonomia (dostosowanie do człowieka) ma nie mniej ważne znaczenie. We wnętrzu projektant oprócz doboru kolorów czy materiałów musi odpowiednio rozplanować rozmieszczenie mebli, czy urządzeń tak, aby korzystanie z nich było po prostu wygodne.

Projekt koncepcyjny zawierać powinien oprócz samych wizualizacji jeszcze:
– rzuty budynku lub wnętrza
– elewacje lub widoki ścian w projekcie wnętrza
– przekrój budynku
– wstępne usytuowanie na działce
– dodatkowe schematy, zdjęcia lub inne materiały, które w pełni wyjaśnią inwestorowi pomysł i założenia, jakimi kierował się architekt.

Jeśli w projekcie koncepcyjnym coś jest dla Ciebie nie jasne, powinieneś prosić projektanta o wyjaśnienie. Etap koncepcji to też dobry moment na nanoszenie wszelkich zmian i poprawek. Zazwyczaj też przygotowuje się więcej niż jedną wersję projektu koncepcyjnego, aby lepiej poznać oczekiwania klienta. Bardzo ważna na tym etapie jest współpraca między projektantem a klientem.

Jak się przygotować do rozmowy z architektem, kiedy potrzebujemy projektu koncepcyjnego?
Poinformuj architekta, kto będzie użytkownikiem projektowanej przestrzeni. Zapisz wszystkie istotne dla Ciebie kwestie i swoje oczekiwania co do funkcji czy wyglądu. Możesz dostarczyć architektowi zdjęcia wnętrz czy budynków, które Ci się podobają.

Nasuwa się wiec pytanie: czym projekt koncepcyjny różni się od tego „zwykłego projektu„?
Główna różnica to brak szczegółowego opracowywania kwestii technicznych czy budowlanych.
W przypadku projektu wnętrz nie otrzymamy również dokładnych wytycznych czy nazw produktów, mebli czy materiałów. Same rysunki też mogą mieć mniejsza szczegółowość.

W przypadku projektowania budynków kolejnym etapem jest projekt budowlany, służący otrzymaniu pozwolenia na budowę, natomiast przy projektowaniu wnętrz kolejny będzie projekt wykonawczy.

PROJEKT WYKONAWCZY WNĘTRZ
Projekt wykonawczy wnętrz wykonuje się na bazie zaakceptowanego przez inwestora projektu koncepcyjnego. Polega na dopracowaniu pomysłu w taki sposób, aby była możliwa jego realizacja.
Zawiera szczegółowe rysunki i informacje na temat materiałów, mebli, oświetlenia oraz innych kluczowych informacji.

Dodaj komentarz

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

Design a site like this with WordPress.com
Rozpocznij